Rakenteiden kosteuden mittaaja

Toteutusaika

24.10.2023 - 9.11.2023

Paikka

Tekniikantie 14, Espoo

Laajuus/Kesto

48 tuntia

Hinta

2 290,00 € sis. 0 % ALV (0,00 €)

Koulutukseen kuuluu viisi koulutuspäivää, tentti ja näyttötyö. Koulutuksen hintaan sisältyy lähiopetuspäivien lounaat ja kahvit sekä tentin ja näyttötyön tarkistukset. RATEKOn koulutukset ovat arvonlisäverottomia.

Peruutusehdot

Jos osallistuminen perutaan viimeisen ilmoittautumispäivän jälkeen mutta aiemmin kuin 14 vrk ennen koulutuksen alkua, osallistumismaksusta peritään 25 %. Jos osallistuminen perutaan myöhemmin kuin 14 vrk ennen koulutuksen alkua, hinnasta peritään 50 %. Koulutuksen alettua tehdyistä peruutuksista osallistumismaksu peritään kokonaan. Poikkeuksena ovat lääkärintodistuksella osoitetut sairastumiset.

Ilmoittautumisaika

23.5.2023 - 6.10.2023
Ilmoittaudu tästä

Rakenteiden kosteuden mittaaja

Rakenteiden kosteuden mittaajan sertifiointiin valmentava koulutus vahvistaa mittausten suorittamisessa ja mittaustulosten tulkitsemisessa tarvittavaa osaamista. Koulutuksen jälkeen sinulla on varmuutta arvioida mittaustulosten avulla rakennuksen lämpö- ja kosteusteknisiä olosuhteita sekä niiden merkitystä rakennuksen ja rakenteiden toimivuuteen. Ymmärrät mittauksen tärkeyden, osaat suorittaa mittauksen oikeaoppisesti sekä osaat asiantuntijana myös tulkita mittaustuloksia. Rakentamisen sertikaatin myöntää Eurofins Expert Services Oy. Rakentamisen sertifikaatti on hyvä tapa osoittaa ammattitaitosi tilaajille ja rakennusalan työnantajille.

Kohderyhmä

 • Kosteudenmittaajat
 • Suunnittelu- ja tuotantohenkilöstö
 • Valvojat ja viranomaiset
 • Rakennesuunnittelijat
 • Kunto- ja vauriotutkijat
 • Rakenteiden kuivausta toteuttavat
 • Isännöitsijät

Koulutuksen sisältö

Jakso 1: 24 - 26.10.2023

Toteutusmuoto hybridi, lähiopetus Espoossa

 • Rakenteiden kosteusvauriot ja kosteusvaurioituminen
 • Lämpö- ja kosteustekninen toiminta
 • Ilmavirtaukset rakennuksissa

Jakso 2: 7 - 9.11.2023

Toteutusmuoto hybridi, lähiopetus Espoossa. Laboratoriopäivä 8.11 pakollinen läsnäolo-opetus Espoossa.

 • Kosteusmittauksissa käytettävät mittausmenetelmät ja -laitteet
 • Mittausten suoritus ja raportointi
 • Massiivisten rakenteiden RH-mittaukset
 • Betonin kuivuminen ja päällystysohjeistus
 • Päällystettyjen betonirakenteiden toiminta
 • Betonin porareikä- ja näytepalamittaus
 • Suhteellisen kosteuden mittalaitteet
 • Viiltomittausmenetelmä
 • Kevytrakenteisen väliseinän kosteusmittaus
 • Ulkoseinän kosteus- ja lämpötilamittaukset
 • Yleisimpien rakenteiden lämpö- ja kosteustekninen
  toiminta, riskialttius ja vaurioiden syntymekanismit
 • Tutkimiseen soveltuvat mittausmenetelmät ja mittauksissa huomioitavat tekijät

Koulutuspäivien jälkeen koulutukseen kuuluu

 • Tentti
 • Näyttötyö

Tiedustelut

Gravatar

Jukka Isomöttönen

0503250930

jukka.isomottonen@rateko.fi

Asiasanat

kosteuden mittaus, sertifikaatit, rakenteiden kosteuden mittaus, Kosteus