Rakennusalan työmaajohdon erikoisammattitutkinto, työmaapäällikön osaamisala RET 69 HKI

Toteutusaika

28.9.2022 - 15.12.2023

Paikka

Technopolis Espoo, Tekniikantie 14, 02150, Espoo

Laajuus/Kesto

180 osaamispistettä

Hinta

6 650,00 € sis. 0 % ALV (0,00 €)

Peruutusehdot

Jos osallistuminen perutaan viimeisen ilmoittautumispäivän jälkeen mutta aiemmin kuin 14 vrk ennen koulutuksen alkua, osallistumismaksusta peritään 25 %. Jos osallistuminen perutaan myöhemmin kuin 14 vrk ennen koulutuksen alkua, hinnasta peritään 50 %. Koulutuksen alettua tehdyistä peruutuksista osallistumismaksu peritään kokonaan. Poikkeuksena ovat lääkärintodistuksella osoitetut sairastumiset.

Ilmoittautumisaika

2.2.2022 - 4.9.2022
Ilmoittaudu tästä

Rakennusalan työmaajohdon erikoisammattitutkinto (RET), työmaapäällikön osaamisala

Tutkinnon suorittaneella on rakennustuotannon työnjohtajalta tai siihen rinnastettavassa työtehtävässä edellytettävä ammattitaito. Tutkinnon suorittanut osaa toimia vaativissa esimiestehtävissä ja johtaa työn toteutusta omalla rakentamisen vastuualueellaan (rakennustyömaan työnjohdon osaamisala) tai koko rakennustyömaalla (työmaapäällikön osaamisala). Tutkinnon suorittaja ottaa huomioon työturvallisuuden ja ympäristöasioihin liittyvät näkökohdat sekä voimassa olevan lainsäädännön ja viranomaismääräykset. Työmaapäällikön osaamisalalla osaamisen vaativuutta lisää kyky johtaa työmaata itsenäisesti ja välitöntä työnjohtoa hyödyntäen.

Vaadittava ammattitaito osoitetaan toimimalla rakennustuotantoalan työnjohtotehtävissä ja kehittämällä toimintaa kestävää kehitystä ja digitalisaatiota hyödyttävällä tavalla. Tutkinnon suorittanut tuntee oman vastuualueensa erityispiirteet ja huomioi ne työntekijöiden ja asiakkaan näkökulmasta.

Tutkinto on tarkoitettu henkilöille, joilla on rakennusalan teknikon, insinöörin tai diplomi-insinöörin tutkinto ja kokemusta rakennustyömaan työnjohtotehtävistä tai niihin rinnastettava muuten hankittu osaaminen.

Työmaapäällikön osaamisalan suorittanut voi toimia työmaapäällikkönä, siihen rinnastettavassa työtehtävässä tai yrittäjänä eri toimialoilla. Toimialoja ovat talonrakentaminen, infra ja talotekniikka. Työmaapäällikön osaamisalan tyypillisiä työtehtäviä ovat vastaavana työnjohtajana, työmaapäällikkönä, työpäällikkönä tai työmaainsinöörinä toimiminen.

 

Tiedustelut

Gravatar

Juha Riihimäki

405 748 676

juha.riihimaki@rateko.fi

Asiasanat

Rakennusalan työmaajohdon erikoisammattitutkinto, työmaapäällikön osaamisala